Wojnicka

ul. Abrahama 37/15

tel: 692-688-780

kom: 692 688 780

e-mail: biuro@wojnicka.pl

Mała łazienka

Mała łazienka

Mała łazienka - szeroki program

W blokach z wielkiej płyty mamy najczęściej do dyspozycji dwa malutkie pomieszczenia sanitarne - jedno o powierzchni ok. 0,8 m, pełniące rolę toalety, zaś drugie, nieco większe - ok. 3 m, zajmowane przez łazienkę. Pomieszczenia te najczęściej sąsiadują ze sobą, gdyż podłączone są do jednego pionu sanitarno-wentylacyjnego. Z racji tego, że w mieszkaniu istnieje tylko ten jeden pion, nie możemy sobie pozwolić na przykład na zamianę miejsca łazienki i zaadoptowanie małego pokoju na salon łazienkowy. Pozostaje nam więc tylko ta niewielka ilość miejsca i bardzo szeroki program funkcjonalny.

Najpierw zastanówmy się nad tym programem. Jeśli mamy wydzieloną toaletę, a nie mieszkamy w pojedynkę, to nie radzę łączyć tych dwóch niewielkich pomieszczeń w jedno nieco większe. Bardzo często zdarza się, że różni domownicy jednocześnie pragną korzystać z łazienki i wc, a potrzeby nie mogą czekać. Pozostawmy więc istniejący podział, co zaoszczędzi nam rodzinnych waśni, a w trakcie remontu - huku oraz dodatkowego kurzu i gruzu.

W naszej małej łazience potrzebujemy miejsce do mycia, do wykonania makijażu lub golenia, do kąpieli, a także, z braku pralni i suszarni, przydałoby się też miejsce na pranie i suszenie bielizny. Oczywiście pralkę możemy wstawić do kuchni, ale nie każdemu to odpowiada, a poza tym w kuchni najczęściej nie mamy też zbyt wiele miejsca.
W celu zmieszczenia tak obszernego programu funkcjonalnego na tak małej powierzchni, proponuję przede wszystkim zastąpienie wanny kabiną prysznicową. Zajmuje ona znacznie mniej miejsca, jest też bardziej higieniczna i ekonomiczna /z punktu widzenia zużycia wody/.
Jeśli chcielibyśmy skorzystać z modnego i przyjemnego  hydromasażu, to możemy zastosować specjalny panel prysznicowy składający się z baterii prysznicowej, słuchawki oraz kilku dysz do masażu wodnego. Taki panel zawiera też dodatkowo półeczkę, na której zmieścimy butelki z mydłem w płynie, szamponem i odżywką do włosów.

Panel prysznicowy możemy zastąpić pojedynczymi dyszami montowanymi w ścianach /system podtynkowy/, ale jest to rozwiązanie znacznie droższe oraz zajmujące więcej miejsca, więc w przypadku małej łazienki, gdzie liczy się każdy centymetr, nie jest ono zalecane.
Do wyboru mamy wiele różnych kabin i brodzików. Możemy wybrać wariant półokrągły lub inny narożny, albo też prostokątny czy kwadratowy. Ja proponuję kabinę prostokątną, z jedną ścianką murowaną z cegły pełnej grubości 6 cm sięgającą sufitu /zaleca się pozostawienie pod sufitem dodatkowego otworu wentylacyjnego wielkości jednej cegły/. Obok kabiny zmieści się pralka szerokości 60 cm i głębokości 45 cm. Szerokość pralki + ok. 3 cm "luzu" potrzebne na jej wstawienie determinują miejsce postawienia ścianki oraz wielkość brodzika.

Ze względu na łatwość utrzymania w czystości oraz oryginalny wygląd proponuję wykonanie brodzika z płytek przy zastosowaniu podłogowego odpływu prysznicowego. Najlepiej będzie, jeśli całą kabinę prysznicową wraz z brodzikiem wyłożymy takimi samymi płytkami. Należy jednak pamiętać, że płytki w brodziku, ze względu na spadki, powinny być jak najmniejsze, żeby nie trzeba ich było nadmiernie docinać, co nie wygląda zbyt estetycznie. Proponuje kafle wielkości 10x10 lub mniejsze /na przykład mozaikę 2x2 cm, ale jest to rozwiązanie bardzo drogie/.

Ze względu na łatwość utrzymania w czystości oraz na estetykę, proponuję zastosowanie szklanych , jedno- lub dwuskrzydłowych drzwi prysznicowych. Przy wyborze drzwi lub kabin należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość uszczelek oraz ilość elementów. Im mniej części, tym łatwiejsze jest utrzymanie czystości. O roli uszczelek nie trzeba się chyba rozpisywać. Producenci kabin proponują też specjalne powłoki, dzięki którym woda nie zatrzymuje się na szklanej tafli. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, ale niestety bardzo drogie.

Jak już pisałam, obok kabiny mamy miejsce na pralkę, nad którą można powiesić suszarkę o zbliżonych wymiarach - 60x45 cm, ale nieco mniejszej wysokości i znacznie mniejszej wadze. Suszarka jest jeszcze dość rzadko używanym u nas sprzętem, ale warto ją polecić. Przydaje się zwłaszcza poza sezonem grzewczym, w chłodne i deszczowe dni lub jeśli nie lubimy rozwieszonego w pokoju prania. Suszarki nowej generacji nie gniotą i nie niszczą już ubrań, jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Pranie wysuszone w taki sposób jest znacznie bardziej miękkie i przyjemne w dotyku.

Łazienkowy program dopełnia umywalka. Do małej łazienki proponuję średniej wielkości umywalkę, koniecznie z szafką podumywalkową, gdzie znajdzie się miejsce na detergenty, proszki do prania, płyny do płukania i inne potrzebne w łazience rzeczy. Nad umywalką koniecznie umieścić trzeba duże lustro. Jeśli nie ma już w łazience miejsca na szafkę na kosmetyki, to najlepiej zastosować szafkę z drzwiczkami w postaci lustra /tzw. 2 w 1/. Pamiętajmy też, że w okolicy umywalki przyda nam się gniazdko elektryczne do podłączenia golarki, suszarki do włosów czy szczoteczki do zębów.

Nie można też zapomnieć o ręcznikach. W pobliżu umywalki powinien znaleźć się jakiś mały ręczniczek do wycierania rąk "dla gości".  Dla domowników proponuję grzejnik łazienkowy /elektryczny lub podłączony do centralnego ogrzewania/, który można wykorzystać jako wieszak na ręczniki kąpielowe.

W małej łazience bez okna, a z taką najczęściej mamy do czynienia w naszych mieszkaniach, nie możemy zapomnieć o oświetleniu. Jest ono tu bardzo ważne ze względów funkcjonalnych. Zwróćmy więc uwagę na to, aby dobrze oświetlić zwłaszcza miejsce przy umywalce oraz kabinę prysznicową.

W łazience zastosujmy najlepiej jasne kolory, co dodatkowo ją "rozświetli", a także optycznie powiększy. Dobierając kafle, nie przesadzajmy z ich wielkością oraz z przeładowaniem różnych dekorów. Na małej powierzchni zbyt duże kafle nie będą się dobrze prezentować, a dekory "przytłoczą" takie małe wnętrze.
Wielu z nas boryka się z problemem małej łazienki. Na niewielkiej powierzchni, jaką w niej dysponujemy, chcielibyśmy jak najwięcej zmieścić.